Menümüz

tantuni10

Köpüklü Ayranımız, sizler için en steril şekilde yapılır ve tantuni ile bütünleşmiş geleneksel içeceklerimizdendir, müşterilerimiz Tantuni’nin yanında en çok köpüklü ayranımızı tercih eder.

tantuni27

Yoğurtlu tantuni hazırlanan dürümün  önce doğranıp sonra üstüne çırpılmış yağlı yoğurdun dökülmesi ve tantuni tepsisinde hazırlanan sosun yoğurdun üstüne  dökülmesi ile lezzetini yakalar. Yoğurtlu tantuni müşterilerimizin çok beğendiği lezzetlerimizdendir.

dsc_7299

Lavaş ya da açık ekmeğin uçlarından kesiyoruz , tantuni  tepsisine  önceden haşladığımız  etimizi koyuyoruz,yağ ve baharat ekledikten sonra kavrulan etin üstüne lavaş ekmeğimizi  koyup suyunda ve buharında iyice ısıtıyoruz.Isınan ve tantuni ile biraz yağlanan lavaşımızı tahtanın üzerine alıp

dsc_7677

Ekmek Arası Et Tantuni; Etin Buharında Isıtılan Ekmeğin İçine , Maydonoz, Domates, isteğe göre soğan  ve Biftek Etinin konulmasıyla oluşur . Sıcak Bir Şekilde Servis Edilir. Tantuni yapımı basittir ama ince ustalık ister. Asıl lezzetini veren de usta ve kulanılan malzemenin kalitesidir.